Adaptacja

Udany debiut przedszkolny- rady dla Rodziców

JAK ZACHOWAĆ SIĘ BY DEBIUT PRZEDSZKOLNY DZIECKA BYŁ JAK NAJBARDZIEJ UDANY - RADY DLA RODZICÓW

1. Rozmawiaj z dzieckiem o jego wątpliwościach.

2. Akceptuj uczucia dziecka, podkreślaj dumę z jego postawy, doceniaj jego odwagę, wspieraj pewność siebie u dziecka. Uwierz w swoje dziecko: jeśli Ty uwierzysz, że maluch sobie poradzi, dziecko nabierze do siebie zaufania.

3. Wstawaj na tyle wcześnie, żeby nie musieć nerwowo się ubierać ani pędzić na złamanie karku. Unikaj pośpiechu, aby zdążyć przytulić dziecko i spokojnie pożegnać się z nim.   Rano nie rób zamieszania: zbytnie podkreślanie zmian wprowadza nutkę niepokoju.

4. Odprowadzaj w pojedynkę. Najlepiej by odprowadzał ten rodzic, który jest bardziej konsekwentny i opanowany. Dzięki temu dziecko stanie spokojniejsze i łatwiej mu będzie się pożegnać.

5. Stwórz pogodną atmosferę pożegnań: pożegnanie powinno odbywać się z uśmiechem, bez zbędnego przedłużania. Maluch łatwiej zniesie rozstanie, gdy ty sama będziesz pewna, że jest ono konieczne i dobre dla malca.

6. Panuj nad swoimi emocjami. Twoje emocje związane z pożegnaniem wyczuwa dziecko: jeśli jesteś zdenerwowana, Twoje dziecko także poczuje obawy i lęk. Twoja pewność, że w przedszkolu jest fajne, udzieli się dziecku, chętniej wtedy przekroczy przedszkolne progi.

7. Nie przeciągaj pożegnania w szatni: pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

8. Stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w przedszkolu, w pierwszych dniach odbieraj dziecko tak szybko jak możesz

9. Nie wymykaj się cichaczem, dziecko poczuje się oszukane.

10. Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu: jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

11. Dotrzymuj danego słowa (głównie pory odbierania), zapewniaj dziecko, że po niego wrócisz. Nie wolno Ci spóźnić się po dziecko! Każda minuta oczekiwania będzie dla malca wiecznością, poczuje się rozczarowany i oszukany.

12. Pomagaj w samodzielności przez rozsądne ubrania (luźne spodnie, najlepiej na gumce, bluzy bez guzików, kapcie wsuwane lub na rzepy).

13. Zaopatrz dziecko w opiekuna w postaci ulubionej przytulanki.

14. Zrób dziecku niespodziankę. Po odebraniu dziecka z przedszkola wybierzcie się na lody, do parku czy na plac zabaw.

15. Zostaw numer telefonu kontaktowego.

16. Nie wymuszaj na dziecku żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.

17. Zaufaj przedszkolu, bądź przekonany, że nikt nie będzie chciał dziecka skrzywdzić i będzie ono miało doskonałe możliwości dalszego rozwoju.

18. Uśmiechnij się, będzie dobrze! Już wkrótce dziecko będzie machać Ci rączką na pożegnanie.

19. Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze uśmiechem!